Profesyonel Sera Sistemi Nedir?

Seralar, bitkilerin yetişmesine uygun şartların sağlanması amacı ile çevre şartları kontrol edilebilen veya düzenlenebilen cam, plastik, fiberglas gibi ışığı geçiren materyallerle örtülü yapı elemanlarıdır.

Ilıman iklimin hüküm sürdüğü yerlerde sebze ve meyve yetiştiriciliği, genellikle sebzelerde cam örtü, meyvelerde ise plastik örtü altında yapılmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de örtü altı sebze ve meyve yetiştiriciliği, daha çok Akdeniz İklimi’nin hüküm sürdüğü Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde görülmektedir. Çünkü bu bölgelerde iklim, diğer bölgelere oranla ılımandır.

Profesyonel seranın tamamı galvanizli olup inşaatı vidalalarla monte edilen, statik hesaplamaları bulunan coğrafik konuma ve içerisinde yetişecek olan ürünün tonajına bağlı olarak projelendirilen seralardır.

30 yıllık tecrübe ile mühendislik biliminden ortaya çıkan profesyonel seralarımızda kullanılan tüm malzemeleri bire bir kendi fabrikamızda işleyip müşterilerimize sunuyoruz. Profesyonel seralarımızda 6 metre, 7 metre ve 8 metre olarak üç ayrı modelde seçeneğimiz vardır. Profesyonel seralarımızın tamamı modüler sistem olarak tasarlanıp kurulum kolay ve hızlıdır.

Güler Çelik profesyonel sera sistemlerinde galvaniz borular ve galvaniz bağlantı kelepçeleri bulur. Bu bağlantı kelepçelerin tamamı Güler Çelik logoludur ve üretimi fabrikamızda yapılmaktadır. Profesyonel seralarımızda oluk altı yükseklik 2 metre ile 4 metre arası ayarlanabilir olarak tasarlanmıştır. Tüm sera çapraz rüzgar payandalarıyla statik olarak sabitlenir. Bu sayede en yüksek rüzgar ve kar yüklerine mukavim hale gelmiştir.

Taşıyıcı kolon direklerin özel yapısı, rüzgar gergileri ve özel oluk dizaynımız sayesinde 25 kg/m2 kar yükü, 35 kg/m2 bitki ve aksesuar yükü ile 120km/saat rüzgar yüküne dayanıklıdır.

Sera Sistemi Uygulamalarımız

Sera Sistemlerinin Faydaları

Kurulduğu bölgede, dışarıda doğal koşullarda yetişen her türlü sebze ve boyca küçük sayılabilen meyve bitkileri, cam ya da plastik örtü altına alınmak suretiyle, turfanda olarak yetiştirmektedir. Örtü altı sebze ve meyve yetiştiriciliğinde, eskiden sadece doğal koşullarda ve yılın belirli zamanlarında yetişen çoğu sebze ve meyveler, artık gelişen teknolojiyle örtü altlarında, diğer bir ifade ile seralarda, daha erken zamanlarda yetiştirilir olmuştur. Bu durum, doğal olarak sebze ve meyvecilikte verim ve kaliteyi artırmıştır.

Seralarda sağlanan yapay koşullar:

  • Isıtma
  • Havalandırma
  • Sulama ve Gübreleme
  • İlaçlama olup bütün bunlar teknoloji kullanımı ile gerçekleştirilir.

Seralarda İklimlendirme

Günümüzde sera yapım teknikleri oldukça geliştirilmiştir. Çeşitli klimatik ve ekonomik şartlara göre geliştirilen sera modelleri, prefabrik olarak yapılır ve araziye inşa edilir.

Modern bir sera kurmak kadar seranın içinde uygun yetiştirme koşullarını oluşturmak ve devamlı izlemek gerekir. Serada bitkilerin büyüme ve gelişme durumlarına göre sıcaklığı ayarlamak havalandırma yaparken açılan pencerelerden fazla sıcaklık kaybına sebep olmadan ve soğuk havanın bitkilere zarar vermeden havalandırma yapmak, güneşsiz günlerde bitki gelişimini etkilemeden sıcaklık, ışık ve su oranını ayarlamak, çeşitli hastalıklar için uygun bir ortam sağlayan nem ve yüksek sıcaklık gibi sera şartlarına rağmen bitkilerin sağlıklarının bozulmamasını sağlamak ve araştırmayı en iyi şekilde sonuçlandırmak için sera içi klimatik şartların izlenmesi çok önemlidir.

Seraların kurulacağı yerin seçimine çeşitli faktörler etkiler. Bunlar iklim faktörleri (sıcaklık, güneşlenme, rüzgar, yağış) ve ekonomik faktörler (ucuz enerji, yol, su, vb.)dır.

Seranın kurulacağı bölgenin yıllık ortalama, en düşük ve en yüksek sıcaklıklarının bilinmesi gereklidir. Zira seranın ısı ihtiyacı bu değerlere göre belirlenecektir. Ayrıca yer seçiminde en fazla güneşlenen yer seçildiği taktirde güneşin ısıtma özelliğinden en fazla yararlanılabilir.

Bitkilerin fotosentezi gerçekleştirilebilmeleri için en önemli ihtiyaçları güneş ışığıdır. Güneşlenme süresi arttığı taktirde bitki gelişimleri de o oranda artacaktır. Sera yerini belirlerken en fazla güneşlenen yer seçildiği taktirde güneşin ısıtma özelliğinden en fazla yararlanılabilir. Genellikle doğu batı yönünde kurulan seralar en fazla ışık alabilmektedir.

Sera İklimlendirme Koşulları

Isıtma
Bitkilerin istediği ısıyı sağlama, bitkileri her ne kadar örtü altına almakla gerçekleşse de bu yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda, sera içine ısıtma sistemleri konur. Bu sistemler sera içindeki ısıyı istenilen aralıkta sabit tutmaktadır.

Havalandırma
Sera içindeki nem oranı, havalandırma sistemleriyle sağlanır. Havalandırma ile ayrıca bitkilerin döllenmeleri sağlanır.

Sulama ve Gübreleme
Sera içine alınan bitkilerin sulama zamanlarını ve uygun sulama biçimlerini belirleme, gerekli hallerde, bitkilerin sağlıklı gelişmeleri için ihtiyaç duydukları gübreler, sulama sistemleriyle gerçekleştirilir.

İlaçlama
Sera içinde bitkilere zarar veren mikroplara karşı etkin bir savaş sera içine kurulan ilaçlama sistemleriyle gerçekleştirilir. Toprak içine yapılacak ilaçlama uygun hallerde sulama sistemleriyle yapılır. Eğer ilaçlama bitkilerin toprak üstündeki kısımlarına yapılacaksa, bu ayrı bir ilaçlama sistemiyle gerçekleştirilir.

Bağlantı Ekipmanları